Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Bez nich strona nie będzie działała poprawnie. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
40050 osoby czytały to 542532 razy. Teraz jest 49 osób
      49 użytkowników on-line
     Tekst CZY WARTO ZNAĆ PRAWDĘ?
     był czytany 1603 razy

CZY WARTO ZNAĆ PRAWDĘ?

   Gdzie leży prawda? PoÅ›rodku, odpowiedzÄ… niektórzy i częściowo można by im przyznać racjÄ™. Tyle tylko, że po Å›rodku leży zwykle kompromis, czyli to, co wiÄ™kszość jest skÅ‚onna za prawdÄ™ uznać. Lecz to ma niewiele wspólnego z prawdÄ… obiektywnÄ…. Czyż zresztÄ… istnieje w ogóle coÅ› takiego? Nie sÄ…dzÄ™. WiÄ™c czy jest sens by jej dociekać?
   PrzypomniaÅ‚a mi siÄ™ w tym kontekÅ›cie historia mojej babci, która, jak ostatnio wspomniaÅ‚em, miewa zawroty gÅ‚owy. A ponieważ uparcie odmawia noszenia laski, od czasu do czasu przewraca siÄ™. Jednego razu upadÅ‚a tak nieszczęśliwie, że silnie stÅ‚ukÅ‚a sobie prawy nadgarstek. Ból nie byÅ‚ zbyt dokuczliwy, lecz nie znikaÅ‚.
   - Babciu, może byÅ›my poszli w koÅ„cu do lekarza? – zaproponowaÅ‚a moja siostra.
   - A po co? – zapytaÅ‚a zdziwiona babcia.
   - No bo może ta rÄ™ka... jest zÅ‚amana?
   - Może jest. Ale co mi przyjdzie z tego, że bÄ™dÄ™ to wiedzieć? Tylko siÄ™ bÄ™dÄ™ niepotrzebnie przejmować tym, że mam zÅ‚amanÄ… rÄ™kÄ™.
   - Można by jÄ… leczyć, zÅ‚ożyć, żeby siÄ™ zrosÅ‚a...
   - Ale mnie już mniej boli. – babcia ucięła dalszÄ… dyskusjÄ™ na ten temat.
   Z tym argumentem nikt nie może dyskutować. Jednak przez kolejnych kilka tygodni, mimo deklarowanego mniejszego bólu, tak siÄ™ jakoÅ› zÅ‚ożyÅ‚o, że prawa rÄ™ka zaczęła być mniej używana. A ponieważ babcia nie jest maÅ„kutem, problem zaczęło jej sprawiać radzenie sobie z najprostszymi, codziennymi czynnoÅ›ciami.
   - Babciu, może powinniÅ›my iść jednak do lekarza? – spytaÅ‚em z kolei ja.
   - Przecież idÄ™ za tydzieÅ„ do okulisty...
   - Ale mnie chodzi o rÄ™kÄ™.
   - MówiÅ‚am, już mnie prawie nie boli.
   - To czemu nic niÄ… nie robisz?
   - Wydaje ci siÄ™, wÄ™gla przyniosÅ‚am...
   - NiosÅ‚aÅ› w lewej rÄ™ce.
   - Nieprawda – zaperzyÅ‚a siÄ™ babcia i żeby udowodnić prawdziwość swoich słów, chwyciÅ‚a stojÄ…ce obok kuchni wiadro z wÄ™glem prawÄ… rÄ™kÄ…. Natychmiast jednak je wypuÅ›ciÅ‚a, syczÄ…c z bólu. – Źle chwyciÅ‚am – wyjaÅ›niÅ‚a od razu, ale nie miaÅ‚a zamiaru ponawiać próby. DodaÅ‚a tylko. – Przecież czujÄ™, że mi siÄ™ zrosÅ‚o.
   RÄ™ka rzeczywiÅ›cie siÄ™ zrosÅ‚a. OdkryliÅ›my to po kolejnych kilku tygodniach, kiedy ból byÅ‚ już tak duży, że babcia daÅ‚a siÄ™ przekonać do wizyty u lekarza. PrzeÅ›wietlenie pokazaÅ‚o, że nadgarstek pÄ™kÅ‚. Potem wprawdzie siÄ™ zrósÅ‚, ale tak kiepsko, że trzeba go byÅ‚o ponownie zÅ‚amać, aby wszystko można byÅ‚o odpowiednio ponastawiać. W rezultacie tego, babcia miaÅ‚a przez prawie cztery miesiÄ…ce niesprawnÄ… rÄ™kÄ™. A, jak zapewniÅ‚ lekarz, wystarczyÅ‚o przyjść od razu po upadku i wtedy ból trwaÅ‚by góra trzy tygodnie...
   KiedyÅ› jedna ze znanych publicystek w polemice odpowiedziaÅ‚a swoim rozmówcom, że być może oni mówiÄ… prawdÄ™, ale pytanie, czy ta prawda jest nam (czyli spoÅ‚eczeÅ„stwu) potrzebna? Innymi sÅ‚owy stwierdziÅ‚a, że wprawdzie Kopernik nie byÅ‚a kobietÄ…, ale czy należy od razu o tym mówić? Czyli, Kopernik byÅ‚ mężczyznÄ…, lecz nie potrzeba tego faktu podkreÅ›lać, ani też sprzeciwiać siÄ™ twierdzeniu, że Kopernik byÅ‚a kobietÄ…. Bo to, że Kopernik byÅ‚a (lub choćby mogÅ‚a być) kobietÄ…, może stać siÄ™ dla naszego spoÅ‚eczeÅ„stwa bardzo istotne.
   Gdyby moja babcia poznaÅ‚a prawdÄ™ o swojej rÄ™ce, pewnie dość szybko pozbyÅ‚aby siÄ™ bólu i nie odzywaÅ‚by siÄ™ on tak uparcie przy każdej zmianie pogody. Ta prawda by jej nie uleczyÅ‚a, bo prawda nie ma takiej siÅ‚y. Ale pozwoliÅ‚aby zacząć skutecznÄ… kuracjÄ™, która zminimalizowaÅ‚aby skutki feralnego wydarzenia.
   Ta, nomen omen, banalna prawda, da siÄ™, moim zdaniem, przenieść także w inne rejony życia. Od prawdy nie ma sensu uciekać, bo ona i tak nas dopadnie. A z czasem skutki późniejszych kÅ‚amstw, bÄ™dÄ… o wiele gorsze, niż wczesne odkrycie prawdy.
   I nie ma tu znaczenia, że prawda obiektywna to byt w gruncie rzeczy wirtualny. Å»e to ideaÅ‚, niemożliwy do osiÄ…gniÄ™cia w rzeczywistym Å›wiecie. Bo nawet jeÅ›li nie jesteÅ›my w stanie do niego dojść, to i tak na pewno warto do niego dążyć.
   
   

Komentarze czytelników